Finał Brave Festival 2018 | Ghetto Classics | Radzimir Dębski (JIMEK)

Kiedy:
niedziela 22.07.2018
Godzina:
20:30
Gdzie:
Teatr Muzyczny Capitol, ul. Piłsudskiego 67
Bilety:

70-35*/80-40* PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
z towarzyszeniem instrumentalistów NFM Filharmonia Wrocławska (Kenia/Polska)

Od 10 lat w Korogocho, slumsach kenijskiej stolicy Nairobi, działa amatorska orkiestra symfoniczna założona przez Elizabeth Njoroge. Tworzą ją miejscowe dzieci i nastolatki. Zmieniają oni swoje życie, grając utwory Bacha, afrykańskiej diwy Miriam Makeby, a także Historię hip-hopu polskiego kompozytora Radzimira Dębskiego (JIMKA), z którym wystąpią we Wrocławiu.
Dzięki determinacji jednej osoby – działaczki społecznej i miłośniczki muzyki klasycznej zarazem, Elizabeth Njoroge – w 2008 roku ruszył projekt edukacyjny dla dzieci z zaniedbanych środowisk, Ghetto Classics. Jego inicjatorka po powrocie do Kenii z zagranicy założyła organizację The Art of Music, która oferuje dzieciom ze slumsów darmową naukę gry na instrumentach. Zaczęło się od grupki nastolatków i pożyczonych instrumentów, dziś to 80-osobowa orkiestra, a z lekcji w Korogocho i okolicach korzysta ok. 650 adeptów muzyki. Pod okiem profesjonalistów uczą się klasycznego repertuaru od Bacha po Brahmsa, a także tradycyjnych afrykańskich utworów czy kompozycji filmowych Hansa Zimmera. 
Naznaczone biedą i przemocą życie w slumsach nie jest łatwe, do tego mieszkańcom nieustannie towarzyszy dym ze spalanych nieopodal hałd śmieci. Muzyka staje się więc wytchnieniem i narzędziem społecznej zmiany, daje dzieciom szansę na kontakt z innym światem. Mogą potem zarabiać, grając na ulicy, a najzdolniejsi – stać się członkami Narodowej Młodzieżowej Orkiestry Kenijskiej (National Youth Orchestra Of Kenya). Idą na studia, uczą muzyki w szkołach albo zostają tutorami w programie Ghetto Classics. Jak podkreśla pomysłodawczyni, grupowa praca uczy samodyscypliny, wzmacnia poczucie własnej wartości i sprawczości, rozwija wrażliwość i buduje wspólnotę, bo w orkiestrze niczego nie da się osiągnąć w pojedynkę.
Podopieczni biorą udział w warsztatach z muzykami o międzynarodowej renomie (Salif Keita, Branford Marsalis), których Elizabeth Njoroge udaje się namówić na przyjazd do Nairobi. W 2017 roku był tam też polski kompozytor Radzimir Dębski (JIMEK), autor muzyki filmowej i symfonicznej – w tym słynnej Hip-Hop History Orchestrated by JIMEK, wykonanej wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz nagrodzonego remiksu utworu Beyoncé End of time. Przez tydzień JIMEK pracował z młodzieżą w slumsach nad ich wersją Historii hip-hopu, a w 2018 roku zagrał z nimi na Safaricom International Jazz Festival w Kenii. 

Na tegorocznym Brave Festivalu 20-osobowa reprezentacja orkiestry Ghetto Classics po raz pierwszy wystąpi poza Kenią, co będzie dla nich prawdziwą przygodą życia. Wykonają m.in. utwór JIMKA, do którego kompozytor zaprosił też lokalnych wirtuozów. 

Reportaż dokumentujący współpracę Ghetto Classics i JIMKA:

Partnerem wydarzenia jest Narodowe Forum Muzyki .