Finał Brave Festival 2018 | Ghetto Classics | Radzimir Dębski (JIMEK)

Kiedy:
niedziela 22.07.2018
Godzina:
20:30
Gdzie:
Teatr Muzyczny Capitol, ul. Piłsudskiego 67
Bilety:

70-35*/80-40* PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
z towarzyszeniem instrumentalistów NFM Filharmonia Wrocławska (Kenia/Polska)

Od 10 lat w Korogocho, slumsach kenijskiej stolicy Nairobi, działa amatorska orkiestra symfoniczna założona przez Elizabeth Njoroge. Tworzą ją miejscowe dzieci i nastolatki. Zmieniają oni swoje życie, grając utwory Bacha, afrykańskiej diwy Miriam Makeby, a także Historię hip-hopu polskiego kompozytora Radzimira Dębskiego (JIMKA), z którym wystąpią we Wrocławiu.
Dzięki determinacji jednej osoby – działaczki społecznej i miłośniczki muzyki klasycznej zarazem, Elizabeth Njoroge – w 2008 roku ruszył projekt edukacyjny dla dzieci z zaniedbanych środowisk, Ghetto Classics. Jego inicjatorka po powrocie do Kenii z zagranicy założyła organizację The Art of Music, która oferuje dzieciom ze slumsów darmową naukę gry na instrumentach. Zaczęło się od grupki nastolatków i pożyczonych instrumentów, dziś to 80-osobowa orkiestra, a z lekcji w Korogocho i okolicach korzysta ok. 650 adeptów muzyki. Pod okiem profesjonalistów uczą się klasycznego repertuaru od Bacha po Brahmsa, a także tradycyjnych afrykańskich utworów czy kompozycji filmowych Hansa Zimmera. 
Naznaczone biedą i przemocą życie w slumsach nie jest łatwe, do tego mieszkańcom nieustannie towarzyszy dym ze spalanych nieopodal hałd śmieci. Muzyka staje się więc wytchnieniem i narzędziem społecznej zmiany, daje dzieciom szansę na kontakt z innym światem. Mogą potem zarabiać, grając na ulicy, a najzdolniejsi – stać się członkami Narodowej Młodzieżowej Orkiestry Kenijskiej (National Youth Orchestra Of Kenya). Idą na studia, uczą muzyki w szkołach albo zostają tutorami w programie Ghetto Classics. Jak podkreśla pomysłodawczyni, grupowa praca uczy samodyscypliny, wzmacnia poczucie własnej wartości i sprawczości, rozwija wrażliwość i buduje wspólnotę, bo w orkiestrze niczego nie da się osiągnąć w pojedynkę.
Podopieczni biorą udział w warsztatach z muzykami o międzynarodowej renomie (Salif Keita, Branford Marsalis), których Elizabeth Njoroge udaje się namówić na przyjazd do Nairobi. W 2017 roku był tam też polski kompozytor Radzimir Dębski (JIMEK), autor muzyki filmowej i symfonicznej – w tym słynnej Hip-Hop History Orchestrated by JIMEK, wykonanej wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz nagrodzonego remiksu utworu Beyoncé End of time. Przez tydzień JIMEK pracował z młodzieżą w slumsach nad ich wersją Historii hip-hopu, a w 2018 roku zagrał z nimi na Safaricom International Jazz Festival w Kenii. 

Na tegorocznym Brave Festivalu 20-osobowa reprezentacja orkiestry Ghetto Classics po raz pierwszy wystąpi poza Kenią, co będzie dla nich prawdziwą przygodą życia. Wykonają m.in. utwór JIMKA, do którego kompozytor zaprosił też lokalnych wirtuozów.