Meninas de Sinhá

Kiedy:
czwartek 19.07.2018
Godzina:
21:00
czas trwania:
60 min
Gdzie:
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
Bilety:

35*/40 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
Brazylia

Meninas de Sinhá to kobiecy krąg, w którym Brazylijki po przejściach znalazły siłę do życia dzięki wzajemnemu wsparciu i muzyce. Już po raz drugi odwiedzą Brave Festival, by pokazać publiczności, jak wielką terapeutyczną moc ma wspólne śpiewanie.
Zainicjowany pod koniec lat 80. w mieście Belo Horizonte ruch, nazwany Meninas de Sinhá, powstał za sprawą Valdete Cordeiro, aktywistki społecznej pracującej z mieszkańcami biednej dzielnicy Alto Vera Cruz. Zdała ona sobie sprawę z tego, jak wiele otaczających ją starszych, ciemnoskórych kobiet, zazwyczaj byłych służących czy pracownic fizycznych, latami boryka się z depresją. To choroba, która w tych rejonach miasta przybiera rozmiary epidemii. Z powodu wieku, koloru skóry, płci czy niskiego statusu starsze kobiety czują się wykluczone ze społeczeństwa i często zostają także opuszczone przez swoje rodziny. Samotne, bezużyteczne i niewidzialne. Lekarstwem na to okazały się cotygodniowe spotkania. Kobiety połączyły rozmowy o podobnych bolączkach, a wkrótce także wspólny taniec i śpiewanie starych pieśni zwanych cantigas de roda. Muzyka stała się ich głównym środkiem artystycznego wyrazu, bo pozwala wyrzucić dręczący smutek, zamienić go w energię i siłę, obudzić chęć do życia, a nawet je odmienić. Z czasem Meninas de Sinhá stały się w ojczyźnie prawdziwym fenomenem. Zdobywają nagrody, są widoczne na kulturalnej mapie kraju, a oddziały ruchu powstają obecnie w kolejnych miastach Brazylii. 
Korzenie muzyki wykonywanej przez kobiety z Belo Horizonte tkwią w tradycyjnych brazylijskich gatunkach, takich jak calango, marujo, samba, afoxé, lundu czy bolero e carombó. W swoich uderzających autentyzmem pieśniach opowiadają własne historie. Większość wokalistek grupy zaczynało ubogie życie robotnic już jako dziewczynki, a ich mężów i synów zabrały nierzadko choroby, uzależnienia i przemoc. Grupa Meninas de Sinhá stała się ich schronieniem, wspólnota śpiewu i doświadczeń – terapią. Dziś pomagają też innym. Z repertuarem odwiedzają nie tylko artystyczne festiwale, lecz także szkoły, więzienia, szpitale, w których dzielą się własnymi przeżyciami. 
Siwowłose pieśniarki, występując jako Meninas de Sinhá, walczą o zaznaczenie swojej obecności w życiu społecznym Brazylii, w której brak dziś miejsca na starość i ułomność. Pokazują, jak wielką wartość dla pozostałych członków wspólnoty mogą mieć mądrość i doświadczenie starszych ludzi. Same dzięki swojej twórczości odzyskują poczucie własnej wartości i utraconą godność. 
Grupa Meninas de Sinhá liczy dziś kilkadziesiąt członkiń, a ich reprezentacja odwiedziła Wrocław w 2012 roku na edycji Brave Festivalu odbywającej się pod hasłem „Wtajemniczenia kobiet”. W tym roku na festiwalu będzie można ponownie doświadczyć radości emanującej z ich występów.

Nagrania z występów Meninas de Sinhá oraz wywiad z członkiniami:

Nagranie z pobytu Meninas de Sinha na Brave Festival 2012: