MÉLANIE LOMOFF | RAMA VAIDYANATHAN

Kiedy:
piątek 20.07.2018
Godzina:
18:00
czas trwania:
45 min
Gdzie:
IMPART, ul. Mazowiecka 17
Bilety:

35*/40 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
Francja/Indie

Pochodzące z różnych kultur i uprawiające odmienne style tancerki, które w 2014 roku odwiedziły Brave Festival, ponownie zaprezentują swój podwójny występ na festiwalu. Każda wykona własny program, by zakończyć pokaz wspólną improwizacją, łamiącą sztywne granice tanecznych konwencji.
Pomysł na tegoroczny projekt powstał na podstawie wspólnej, spontanicznej improwizacji tanecznej dwóch artystek, która odbyła się na zakończenie spotkania podczas 10. edycji Brave Festivalu. Wówczas tych kilka elektryzujących minut wprowadziło widownię w zachwyt i wzruszenie. Subtelny taniec i głębokie porozumienie pomiędzy tancerkami z odmiennych kultur, zupełnie inaczej traktującymi ruch, potwierdziły, że ciało może być fenomenalnym medium komunikacji. Będąc pod wrażeniem tego wydarzenia, organizatorzy postanowili w tym roku zaprezentować solowe projekty artystek z finałem w postaci wspólnego występu.
Mistrzyni klasycznego tańca hinduskiego bharatanatjam – Rama Vaidyanathan – pokaże najpierw swoje solo w towarzystwie 4 akompaniatorów. Taniec ten, wykonywany niegdyś w świątyniach, łączy dynamikę prezentacji ze statycznymi pozami, a towarzyszy mu zawsze wykonywana na tradycyjnych instrumentach muzyka oraz śpiew komentujący choreografię. Zaproszona do Wrocławia artystka zgłębia od ćwier
wiecza tę praktykę taneczną o religijnych korzeniach i jest uznawana za jedną z najlepszych tancerek nurtu bharatanatjam w Indiach. 

Program solowy Mélanie Lomoff, nagradzanej wielokrotnie francuskiej tancerki i choreografki tańca nowoczesnego, będzie z kolei sięgał po przetworzone motywy z klasycznego baletowego tańca na pointach. Artystka chce ukazać proces budowania hybrydowego języka choreograficznego, łączącego pozornie niepasujące do siebie elementy (balet klasyczny i taniec współczesny). Inspirowały ją rozmaite doświadczenia z jej własnej kariery scenicznej, a także jej emocjonalne połączenie z muzyką, dobraną specjalnie do pokazu.

Wykonując na koniec wspólną improwizację, tancerki będą badać i celebrować dwie różne „gramatyki” taneczne, dążąc do znalezienia wspólnego gruntu dla tańca. Tak, by wzbogacić się swoimi twórczymi poszukiwaniami i osiągnąć – jak mówi Rama – „stan wzajemnej miłości, spokoju i harmonii”. Spotkanie tych odmiennych światów artystycznych przynosi moment bliskości między dwiema różnymi kobietami, historiami, kulturami i osobowościami. To proces, podczas którego różnice nakładają się na siebie i przenikają w sposób widzialny i niewidzialny. Mélanie: To prawdziwy dialog w tańcu, zjednoczenie dwóch samotności, którym pozwoliłyśmy zbliżyć się do siebie. Powstała niewidzialna więź, będąca tańcem, ruchem, a także połączeniem ciała i serca.

Nagranie ze wspólnego występu  Mélanie Lomoff i Ramy Vaidyanathan podczas 10. edycji Brave Festival: