LOS PAVEROS POR LA TIERRA | Opowiem ci pewną historię

Kiedy:
środa 18.07.2018
Godzina:
20:30
czas trwania:
60 min
Gdzie:
Teatr Polski- Scena na Świebodzkim, Plac Orląt Lwowskich 20c
Bilety:

35*/40 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
Kolumbia

Mieszkańcy kolumbijskiej wioski Las Pavas od lat używają swoich pieśni, by bronić się pokojowymi metodami przed potężnymi koncernami produkującymi przemysłowo olej palmowy. Farmerzy wyśpiewują historię utraty karmiącej ich ziemi i przemocy, której doznali od możnych tego świata.
Znani w Kolumbii i poza jej granicami jako Los Paveros, od nazwy rodzinnej wioski, zabrali głos we własnej sprawie – śpiewając pieśni oporu z towarzyszeniem tradycyjnych instrumentów. Pokazali, czym może być siła bezsilnych i zostali usłyszani przez świat. Ich rodzinna Kolumbia jest największym producentem oleju palmowego w Ameryce Łacińskiej, a posiadacze ziemscy i koncerny zarabiają na nim fortunę. „Pożerają” wielkie obszary ziemi, karczują lasy na ogromną skalę, wpływając na światowy ekosystem, ale przede wszystkim na życie lokalnych rolników. Zabierają wodę, osuszając bagna dla palm, niszczą drzewa owocowe i pozbawiają mieszkańców jedzenia. Los Paveros byli przesiedlani, zastraszani, traktowani z brutalną siłą, ale ryzykując życie i zdrowie, wciąż wracają na ziemię przodków.
Misael Payares, Etni i Edwin Torresowie, Efraim Alvear, którzy pojawią się na festiwalu, ale także inni Los Paveros nieobecni we Wrocławiu – walczą o godne życie. Używają do tego wyłącznie pokojowych środków oporu, wśród których najbardziej nośnym są ich boleśnie szczere, proste pieśni. Zostali uznani za ofiary przemocy przez krajową organizację Unidad de Victimas, a ich historię nagłośnili filmowcy, którzy zrealizowali o nich dokument (zostanie pokazany podczas BF 2018). To umożliwiło im nagranie profesjonalnej płyty i przyniosło liczne nagrody. W 2013 roku doceniła ich organizacja International Human Rights Forum z siedzibą w Lucernie oraz kolumbijskie Ministerstwo Kultury. W tym samym roku ich album z pieśniami nominowano do kolumbijskiego odpowiednika Grammy. Rok później nagrodę otrzymała piosenka Monchi Pavero, skomponowana przez Edwina Torresa, o tym, jak farmerzy walczą o swoją pacha mama (matkę ziemię). W 2015 roku byli gośćmi Tbilisi Arts Triennial w Gruzji, a dokument o nich zdobył nagrodę publiczności na festiwalu filmów kolumbijskich w Paryżu.
W tym roku Los Paveros por la tierra (Mieszkańcy Las Pavas dla ziemi) pojawią się na Brave Festivalu, by wyśpiewać polskiej publiczności swoje zmagania. Występ Les voy a contar la historia / Opowiem ci pewną historię będzie miał formę kameralnego koncertu tradycyjnych songów z towarzyszeniem gitary i instrumentu perkusyjnego, przetykanych opowieściami i projekcjami wideo dokumentującymi działania kolumbijskich farmerów. We Wrocławiu w paśmie filmowym zostanie również pokazany dokument Pewnego dnia, może jutro, w reżyserii Ricardo Torresa.
 

WYSTĘP W JĘZ. HISZPAŃSKIM Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI