Alessandro Schiattarella | Altrove

Kiedy:
sobota 14.07.2018
Godzina:
19:00
czas trwania:
20 min
Gdzie:
Teatr Polski - Scena na Świebodzkim, plac Orląt Lwowskich 20c
Bilety:

20*/30 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
fot. Rosa Sanzone
Szwajcaria

Ten pochodzący z Neapolu, a mieszkający dziś w Szwajcarii tancerz i choreograf ze swojej choroby mięśni uczynił inspirację dla własnej twórczości. Na scenie sprawdza, jak ułomność uczynić wartością.

Alessandro Schiattarella – urodzony w 1982 roku włosko-szwajcarski tancerz współczesny – jest absolwentem Rudra Béjart School. Współpracuje z grupami tanecznymi jako wolny strzelec oraz występuje solo. W swoich autorskich pracach skupia się na temacie „mniej widocznej niepełnosprawności”.
Kiedy miał 15 lat, rozpoznano u niego neurologiczno-mięśniową chorobę Hirayamy (odmiana stwardnienia zanikowego bocznego), która z czasem stopniowo osłabiała siłę jego rąk. Nie przeszkodziło mu to jednak w rozwijaniu kariery tancerza w renomowanych, międzynarodowych zespołach, takich jak: Béjart Ballet w Lozannie, Ballet du Grand Théâtre, East West Theater Company w Sarajewie czy Scapino Ballet w Rotterdamie. W 2015 roku otrzymał nagrodę Choreographic Captures Competition za wideo-choreografię pt. Mani-Cure.

Spektakl Altrove to solowy projekt, w którym Alessandro zgłębia temat bycia profesjonalnym tancerzem, a zarazem człowiekiem chorym na rzadką odmianę miopatii. W 2017 roku został zaproszony do prestiżowej europejskiej sieci AEROWAVES. Tytułowe altrove (wł. „gdzieś”) to przestrzeń konfrontacji, dialogu, zabawy, gdzie inność staje się inspiracją. W tym tajemniczym „gdzieś” obiekty i kończyny nie funkcjonują już tak, jak zostały „zaprojektowane”. Wychodząc od autobiograficznego doświadczenia niepełnosprawności, tancerz poszukuje rozwiązań, jak ukrywać odmienność, konfrontować się z nią, by ostatecznie ją w sobie zaakceptować.

Tak solo opisuje sam Schiattarella: Wszystko zaczyna się od ciała jaszczurki na ścianie, jej ruchy są minimalne. Pojawia się pytanie: jak schować się przed oceniającym spojrzeniem, będąc całkowicie odsłoniętym? Rezygnując z tego zamiaru, tancerz konfrontuje się ze swoim alter ego – odbiciem silniejszej, sprawniejszej istoty, którą w sobie dostrzega. Jego cienie wydają się żywe, przejmują kontrolę, poruszają się same, tworząc schronienie lub klatkę dla tancerza: jak od nich uciec? Być może najlepszym rozwiązaniem jest pozycja z głową w dół; ten nowo odkryty, odmienny punkt widzenia daje większą wolność. Wówczas potrzeba ukrycia się przestaje już być problemem.

Trailer spektaklu:

Spektakl powstał we współpracy z ROXY Birsfelden.

Udział Alessandra Schiattarelli na Brave Festivalu jest możliwy dzięki wsparciu Pro Helvetia, Schweizer Kulturstiftung.

Inne propozycje tego dnia