Mashirika | Nadzieja Afryki

Kiedy:
niedziela 22.07.2018
Godzina:
18:30
czas trwania:
75 min
Gdzie:
IMPART, ul. Mazowiecka 17
Bilety:

35*/ 40 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
Rwanda

Wiodąca grupa teatralna z Kigali pod kierunkiem reżyserki Hope Azeda uczyniła ze sztuki narzędzie społecznej transformacji i pojednania. Ich spektakl Nadzieja Afryki (Africa’s Hope), powstał w oparciu o relacje świadków ludobójstwa w Rwandzie i ma także terapeutyczny wymiar. 

Twoja przeszłość jest jak cień, który zawsze będzie ci towarzyszył, mówi reżyserka i założycielka Mashirika Performing Arts and Media Company – Hope Azeda – która wierzy w uzdrawiającą moc teatru i sztuki w ogóle. Rwanda do dziś podnosi się ze społecznej zapaści wywołanej konsekwencjami konfliktu z 1994 roku, kiedy to ekstremiści pochodzenia Hutu wymordowali setki tysięcy współobywateli Tutsi. Dziś obie grupy nadal żyją obok siebie, próbując na nowo ułożyć życie we wspólnym kraju. Premiera spektaklu Nadzieja Afryki odbyła się w 2004 roku podczas obchodów 10 rocznicy ludobójstwa w Rwandzie. Wystawioną na stadionie narodowym w Kigali z udziałem tysiąca aktorów i statystów sztukę miała okazję zobaczyć około 25-tysięczna widownia. Od czasu premiery przedstawienie (wykonywane przez kilkunastoosobowy zespół) było wielokrotnie odgrywane na terenie kraju, w przestrzeni publicznej małych miasteczek i wiosek. Pokazywano je także na Światowym Szczycie G8 w Edynburgu w 2005 roku.

Spektakl został przygotowany na podstawie relacji zarówno ofiar ludobójstwa w Rwandzie, jak i ich katów. Powstawał z udziałem aktorów, którzy poprzez grę przepracowują również własne traumy związane z tym wydarzeniem. Jak mówią, przemawiają do bestii, która żyje w każdym z nas i może zostać uwolniona nie tylko w Rwandzie, lecz także w innym miejscu i czasie. To opowieść gęsta emocjonalnie i ze względu na osobiste związki uczestników spektaklu z ludobójstwem z 1994 roku, każdy występ jest trudny, za każdym razem inaczej dotyka widza. Nadzieja Afryki łączy prawdziwe historie ocalonych z tradycyjnymi i nowoczesnymi formami teatralnymi, a obok pieśni śpiewanych w języku ruanda-rundi (kinyarwanda) i wschodnio-afrykańskich bębnów pojawia się taniec nowoczesny. Jedną z głównych ról odtwarza Eliane Umuhire, aktorka znana z filmu Joanny Kos-Krauze Ptaki śpiewają w Kigali, który również zostanie zaprezentowany na Brave Festivalu.

Hope Azeda – pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna grupy Mashirika – jest absolwentką edukacji teatralnej na uniwersytecie Makerere w Kampali, w Ugandzie. Jej działalność jako reżyserki, performerki i nauczycielki zawiodła ją do teatrów i uniwersytetów na całym świecie. Była m.in. rezydentką w Instytucie Sztuki i Dialogu Obywatelskiego w Cambridge (Massachusetts) i brała udział w działaniach Lincoln Center Theatre Directors Lab. Pracuje również jako reżyser castingowy w afrykańskim przemyśle filmowym.

SPEKTAKL W JĘZ. ANGIELSKIM Z POLSKIMI NAPISAMI