BRAVE PEOPLE: Pewnego dnia, może jutro

Kiedy:
wtorek 17.07.2018
Godzina:
18:00
czas trwania:
71 min
Gdzie:
DCF, sala Warszawa, Piłsudskiego 64a
Bilety:

10*/15 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
BRAVE: forbidden CINEMA
reż. Ricardo Torres, Kolumbia/Szwajcaria 2014

Przejmujący dokument muzyczny, przybliżający sytuację kolumbijskiej prowincji. Rolnicza społeczność z wioski Las Pavas od pokoleń uprawia ziemię, dającą pożywienie i pracę. Dotychczasowy rytm jej życia został jednak brutalnie przerwany przez korporacje zarabiające krocie na produkcji oleju palmowego, którego uprawa zaburza ekosystem i niszczy tkankę społeczną. Dysponując pieniędzmi i władzą, przy wsparciu aparatu państwa, producenci oleju opanowują coraz większe połacie tropikalnego kraju, wywłaszczając farmerów i zagrabiając ich żyzną ziemię. Mieszkańcy Las Pavas nie dają jednak za wygraną, a środkiem oporu staje się… muzyka. Dzięki niej mogą pięknie, i w zgodzie z tradycją, opowiedzieć światu o swoim doświadczeniu: z jednej strony dramatycznym, z drugiej wciąż przepełnionym nadzieją. Swoją historię opowiedzą także we Wrocławiu – grupa odważnych rolników przyjedzie na Brave Festival ze spektaklem Los Paveros por la Tierra, a po pokazie Pewnego dnia, może jutro spotkają się wraz z reżyserem Ricardo Torresem oraz Regulą Gattiker -  współproducentką projektu artystycznego „Los Paveros por la tierra” oraz producentką wykonawczą filmu, z widzami, by porozmawiać o projekcji i obecnej sytuacji w Kolumbii. 

Ricardo Torres - Urodził się w 1977 r. w Bogocie w Kolumbii. Pracował w branży reklamowej w Kolumbii i Ekwadorze. W 2006 przybył do Lugano w Szwajcarii. Po dwóch latach studiów w SUPSI (University of Applied Sciences and Arts of Italian Switzerland) rozpoczął karierę jako filmowiec. W latach 2010-12 powrócił do Kolumbii, aby pracować w Fundación Chasquis. Obecnie pracuje jako niezależny filmowiec.

Regula Gattiker - studiowała politologię, międzynarodowe prawo powszechne i mediację sztuki. Zdobyła szerokie doświadczenie na arenie międzynarodowej pracując, od 2000 roku, przy projektach związanych z rozwojem. Od 2003 swoją pracę dedykuje działaniom na rzecz transformacji i uwrażliwiania na konflikty oraz kultury. W 2015 roku dołączyła do Helvetas (niezależnej organizacji, która zajmuje się szeroko pojętą pracą na rzecz równości i rozwoju). Jest doradcą Rady Nadzorczej w Centrum Budowy Pokoju oraz członkinią Rady Nadzorczej w Peace Watch Szwajcaria.
 

Los Paveros - Mieszkańcy wioski Las Pavas, znani w Kolumbii i poza jej granicami jako Los Paveros, od lat używają swoich pieśni, by bronić się pokojowymi metodami przed potężnymi koncernami produkującymi przemysłowo olej palmowy. Farmerzy wyśpiewują historię utraty karmiącej ich ziemi i przemocy, której doznali od możnych tego świata. Los Paveros byli przesiedlani, zastraszani, traktowani z brutalną siłą, ale ryzykując życie i zdrowie, wciąż wracają na ziemię przodków. 
Walczą o godne życie, używając do tego wyłącznie pokojowych środków oporu, wśród których najbardziej nośnym są ich boleśnie szczere, proste pieśni. Zostali uznani za ofiary przemocy przez krajową organizację Unidad de Victimas, a ich historię nagłośnili filmowcy, którzy zrealizowali o nich dokument (zostanie pokazany podczas BF 2018). To umożliwiło im nagranie profesjonalnej płyty i przyniosło liczne nagrody.
 

Film w języku hiszpańskim z polskimi i angielskimi napisami.