KIDS IN DANGER: Biały cień

Kiedy:
niedziela 15.07.2018
Godzina:
20:00
czas trwania:
117 min
Gdzie:
DCF, sala Lwów, Piłsudskiego 64a
Bilety:

10*/15 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
BRAVE: forbidden CINEMA
reż. Noaz Deshe, Tanzania/Niemcy/Włochy 2013

Albinosi, których statystycznie najwięcej rodzi się w Tanzanii, muszą tam wszelkimi sposobami walczyć o życie. Lokalna tradycja każe bowiem wierzyć, że części ich ciał mogą służyć za talizmany – uzdrawiać, przynosić szczęście, emanować magiczną mocą. Biały cień, obsypany deszczem nagród od festiwalu w Wenecji, Durbanie i Belgradzie po wrocławskie Nowe Horyzonty, opowiada o tych makabrycznych praktykach w sposób szczególny. Nie unikając okrucieństwa, napełnia ekran poezją i magią.Głównym bohaterem filmu jest mieszkający na prowincji dotknięty bielactwem chłopiec (Hamisi Bazili). Po śmierci ojca – również albinosa – matka wysyła go do miasta pod opiekę wujka, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Jednak i tam czyhają na niego liczne zagrożenia. Na świat patrzymy jego oczami – z napięciem i niedowierzaniem, ale często i zachwytem... 

Film w języku suahili z polskimi i angielskimi napisami.

 

Pokazowi filmowemu towarzyszyć będzie spotkanie z Tito D. Ntanga– aktorem grającym ojca głównego bohatera, założycielem zespołu Albino Revolution Cultural Troupe, który wystąpi podczas tegorocznego Brave Festival.

Tito D. Ntanga - założyciel zespołu Albino Revolution Cultural Troupe. W 2000 roku wraz z grupką podobnych „białych Afrykańczyków” chorych na bielactwo rozpoczął działalność, którą sam nazywa „aktywizmem społecznym poprzez sztukę”. Ich misją jest przede wszystkim walka z uprzedzeniami do albinosów za pomocą twórczości: tańca i muzyki. To właśnie ta zawarta w nazwie zespołu rewolucja, która ma odmienić tanzańskie społeczeństwo.

Inne propozycje tego dnia