FORBIDDEN CINEMA: Teheran tabu

Kiedy:
sobota 14.07.2018
Godzina:
20:30
czas trwania:
96 min
Gdzie:
DCF, sala Warszawa, Piłsudskiego 64a
Bilety:

10*/15 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
BRAVE: forbidden CINEMA
reż. Ali Soozandeh, Iran/Niemcy/Austria 2017

Kto pamięta słynne Persepolis? Pokazywany w ramach Tygodnia Krytyki w Cannes Teheran tabu, podobnie jak głośny film Marjane Satrapi, jest animacją dla dorosłych i stworzony został przez irańskiego twórcę na emigracji. Jego autor, urodzony w Szirazie, ale mieszkający w Niemczech Ali Soozandeh, użył tu techniki zwanej rotoskopią, która pozwala przerysować sylwetki aktorów na animację. Dzięki temu tematy odważnie przekraczające tytułowe tabu zyskują baśniową aurę i uniwersalizują się w opowieści o kilkorgu mieszkańcach Teheranu. Jest wśród nich grający na podziemnych imprezach muzyk Babak, który właśnie wpadł w kłopoty po przygodnym seksie z Donyą. Jest i Pari – starająca się o rozwód matka kilkuletniego chłopca, ale i prostytutka, otoczona opieką korzystającego z jej usług sędziego. Sąsiaduje z nią spodziewające się dziecka młode małżeństwo, także mające swoje sekrety. W końcu, najważniejszym bohaterem jest sam Teheran – z jednej strony wielkomiejski i rozrywkowy, z drugiej, ze względu na wymogi religijnego reżimu, przeżarty hipokryzją, powodującą, że każdy prowadzi tu podwójne życie. I właśnie to, co ukryte – taniec i seks, aborcja i używki – jest tematem tego wstrząsającego filmu.
 

Film w języku farsi z polskimi i angielskimi napisami.

 

Po projekcji 16.07.2018r. o godz. 20:45 odbędzie się debata: Tabu Bliskiego Wschodu, podczas której dowiemy się, co można, a czego nie można pokazywać w kinematografiach Bliskiego Wschodu, jak różne to światy filmowe, a także, jak twórcy obchodzą zakazy i jakie ponoszą konsekwencje. 

Prowadzący: Błażej Hrapkowicz -  prezenter radiowy i telewizyjny (“Kino Mówi”, “Hrapkowidz”), krytyk filmowy wielokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Goście: Mahan Charmshir (Uniwersytet Warszawski) - założyciel fundacji Gandom, komentator w Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, publikował m.in. w „Poland Today” i „Respublice”. Zajmuje się problematyką migracyjną oraz studiami nad pokojem.
Jakub Wydrzyński (Uniwersytet Jagielloński) - kulturoznawca, doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalizujący się w izraelskim kinie, o którym pisał m.in. w tomie „Współczesne kino izraelskie” oraz monumentalnej „Historii kina”.

Inne propozycje tego dnia