FORBIDDEN CINEMA: Droga do Mandalay

Kiedy:
niedziela 15.07.2018
Godzina:
18:00
czas trwania:
108 min
Gdzie:
DCF, sala Warszawa, Piłsudskiego 64a
Bilety:

10*/15 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
BRAVE: forbidden CINEMA
reż. Midi Z, Tajlandia/Francja/Niemcy 2016

„Na szlaku do Mandalay latająca ryba mknie, a świt wybucha jak burza sponad Chin i niebo tnie!” – pisał w słynnym wierszu (przełożonym przez Macieja Słomczyńskiego) Rudyard Kipling. Współczesna Droga do Mandalay nie ma wiele wspólnego z nostalgiczną wizją angielskiego pisarza, opiewającego urodę dawnych kolonii. Jej reżyser Midi Z to Birmańczyk przez lata mieszkający na Tajwanie, który w swej twórczości łączy techniki fabularne i dokumentalne.Jego najnowszy film jest raczej próbą poetyckiego opowiedzenia o migracjach. To codzienne doświadczenie rzeszy ludzi, szczególnie na obszarze Azji i Afryki (a nie, jak można by wnosić z przekazów medialnych,dotyczące przede wszystkim osób przybywających do Europy). Dwoje młodych bohaterów Drogi do Mandalay z nadzieją na pracę i pieniądze – jak wielu innych Birmańczyków – przyjeżdża do Bangkoku. Lianqing (w tej roli przepiękna Wu Ke-xi) i Guo (popularny tajwański aktor Ko Kai) poznają się jeszcze na birmańsko-tajskiej granicy, którą oboje przekraczają nielegalnie. Będąc w podobnie trudnej sytuacji, zaczynają sobie pomagać i zbliżać się do siebie. Czy między dwojgiem walczących o lepszą przyszłość ludzi narodzi się miłość, czy zwycięży ambicja? Pokazywany na festiwalach w Wenecji, Toronto i São Paulo film zachwyca pięknymi zdjęciami i muzyką oraz nieoczywistym rysunkiem psychologicznym współczesnej klasy pracującej.

Film w języku tajskim, birmańskim, angielskim, chińskim z polskimi i angielskimi napisami. 

Po projekcji 18.07.2018r. o godz. 20:45 odbędzie się debata: Azja Południowo-Wschodnia - wycieczki/ucieczki.
Kraje Azji południowo-wschodniej są dla ludzi Zachodu wymarzonymi celami wycieczek, mieszkańcy tych „rajów" bardzo często marzą jednak o tym, by je opuścić i poszukać lepszego życia gdzie indziej. Jak wygląda mapa migracji wewnątrz regionu? Jakie są jego największe problemy?

Prowadzący: Błażej Hrapkowicz - prezenter radiowy i telewizyjny („Kino Mówi”, „Hrapkowidz”), krytyk filmowy wielokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Goście: Jagoda Murczyńska - kulturoznawczyni, związana m.in. z Azjatyckim Festiwalem Filmowym Pięć Smaków, laureatka Nagrody PISF za książkę "Cicha eksplozja. Nowe kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej".
Urszula Jabłońska - reporterka. Absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie” i „Wysokich Obcasach”. Autorka książki „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”.

Inne propozycje tego dnia