Tadeusz Dębicki | Moienzi nzadi. U wrót Konga

Kiedy:
piątek 20.07.2018
Godzina:
16:30
Gdzie:
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2
Bilety:

wstęp wolny

*przedsprzedaż
Kategoria:
Brave Contexts
gość: Magda Podsiadły, czyta:Ewa Skibińska

Tadeusz Dębicki w 1928 roku nakładem Gebethnera i Wolffa publikuje swoją reporterską relację z podróży do Konga, gdzie wybrał się rok wcześniej jako marynarz na belgijskim parowcu. Prawie 90 lat później z inicjatywy Mariusza Szczygła książka zostaje wznowiona w serii Faktyczny Dom Kultury jako zadziwiająco nowoczesna – i antykolonialna – jak na owe czasy propozycja literacka. Dębicki okazuje wielką wrażliwość na niedolę Kongijczyków, jednocześnie pieczołowicie i obrazowo odmalowując schyłkowe momenty belgijskiej, bestialskiej kolonii. 
Tadeusz Dębicki (1902–1952) był studentem Szkoły Morskiej w Tczewie. Jako dwudziestokilkuletni marynarz prowadził dziennik z podróży do Rio de Janeiro (i z powrotem). Po wojnie, gdy został dyrektorem towarzystwa żeglugowego Gdynia America Line, nie powrócił już do pisarstwa.

Gościem spotkania będzie Magda Podsiadły – wrocławska dziennikarka, która ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez prawie 10 lat współtworzyła dział kultury w Gazecie Wyborczej. Dzieciństwo spędziła w Afryce Zachodniej (Konakry, Gwinea). Poza działalnością dziennikarską, zajmuje się także fotografią reportażową. Wszystkie wystawy poświęcone były życiu codziennemu mieszkańców krajów afrykańskich.