Ben Rawlence | Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców

Kiedy:
niedziela 22.07.2018
Godzina:
16:00
Gdzie:
Capitol - Podwórko, ul. Piłsudskiego 67
Bilety:

wstęp wolny

*przedsprzedaż
Kategoria:
Brave Contexts
gość: Sergiusz Kowalski, czyta: Ewa Skibińska

Powstał na początku lat 90. w Kenii dla – jak wówczas szacowano – ok. 90 tysięcy somalijskich uchodźców. Miał funkcjonować tymczasowo. Po ponad ćwierćwieczu jest jedyną w swoim rodzaju metropolią. Dadaab to obecnie ponad 300-tysięczny (w szczytowym momencie ponad półmilionowy), największy obóz dla uchodźców na świecie. I zarazem czwarte co do wielkości miasto w Kenii. Miasto cierni to historia dziewięciorga mieszkańców ekstremalnego miejsca, w którego istnienie trudno uwierzyć.
Ben Rawlence przez wiele lat pracował w Human Rights Watch. Swoim reportażem chciał ukazać problem obozu Dadaab międzynarodowej opinii publicznej. Miasto cierni znalazło się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2018 roku.

Gościem spotkania będzie Sergiusz Kowalski – socjolog, publicysta, tłumacz, matematyk. W latach 70. aktywny działacz Komitetu Obrony Robotników. Autor m.in. Krytyki solidarnościowego rozumu oraz Zamiast procesu: raport o mowie nienawiści (z Magdaleną Tulli). Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.