Ghetto Classics

Kiedy:
środa 18.07.2018
Godzina:
18:15
Gdzie:
Teatr Lalek - Scena Letnia w parku Staromiejskim, pl. Teatralny 4
Bilety:

wstęp wolny

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
fot. Emmanuel Jambo
Kenia

Od 10 lat w Korogocho, slumsach kenijskiej stolicy Nairobi, działa amatorska orkiestra symfoniczna założona przez Elizabeth Njoroge. Tworzą ją miejscowe dzieci i nastolatki. Zmieniają oni swoje życie, grając zarówno repertuar klasyczny (w tym np. utwory Bacha i Brahmsa), jak i np. kompozycje afrykańskiej diwy Miriam Makeby, czy kenijskiego kompozytora Fadhili Williamas.


Dzięki determinacji jednej osoby – działaczki społecznej i miłośniczki muzyki klasycznej zarazem, Elizabeth Njoroge – w 2008 roku ruszył projekt edukacyjny dla dzieci z zaniedbanych środowisk, Ghetto Classics. Jego inicjatorka po powrocie do Kenii z zagranicy założyła organizację The Art of Music, która oferuje dzieciom ze slumsów darmową naukę gry na instrumentach. Zaczęło się od grupki nastolatków i pożyczonych instrumentów, dziś to 80-osobowa orkiestra, a z lekcji w Korogocho i okolicach korzysta ok. 650 adeptów muzyki. Pod okiem profesjonalistów uczą się klasycznego repertuaru od Bacha po Brahmsa, a także tradycyjnych afrykańskich utworów czy kompozycji filmowych Hansa Zimmera. 


Naznaczone biedą i przemocą życie w slumsach nie jest łatwe, do tego mieszkańcom nieustannie towarzyszy dym ze spalanych nieopodal hałd śmieci. Muzyka staje się więc wytchnieniem i narzędziem społecznej zmiany, daje dzieciom szansę na kontakt z innym światem. Mogą potem zarabiać, grając na ulicy, a najzdolniejsi – stać się członkami Narodowej Młodzieżowej Orkiestry Kenijskiej (National Youth Orchestra Of Kenya). Idą na studia, uczą muzyki w szkołach albo zostają tutorami w programie Ghetto Classics. Jak podkreśla pomysłodawczyni, grupowa praca uczy samodyscypliny, wzmacnia poczucie własnej wartości i sprawczości, rozwija wrażliwość i buduje wspólnotę, bo w orkiestrze niczego nie da się osiągnąć w pojedynkę.
Na tegorocznym Brave Festivalu 20-osobowa reprezentacja orkiestry Ghetto Classics po raz pierwszy wystąpi poza Kenią, co będzie dla nich prawdziwą przygodą życia. Podczas swojego występu w Parku Staromiejskim zaprezentują wrocławskiej publiczności zarówno tradycyjne afrykańskie kompozycje, jak i utwory współczesnych afrykańskich kompozytorów w tym m. in. Fadhili Wiliamsa, Oliviera Mtukudzi i Yvonne Chaka Chaka.
 

Reportaże o projekcie Ghetto Classics: