PARADA Meninas de Sinhá + Ghetto Classics

Kiedy:
środa 18.07.2018
Godzina:
19:00
Gdzie:
Park Staromiejski, Promenada Staromiejska
Bilety:

wstęp wolny

*przedsprzedaż
Kategoria:
Program główny
fot. Pedro David
Brazylia / Kenia

Wspólna muzyczna parada młodych muzyków z kenijskiego Ghetto Classics oraz brazylijskiej grupy Meninas de Sinhá.

Ghetto Classics to amatorska orkiestra symfoniczna założona przez Elizabeth Njoroge, którą tworzą mieszkające w Korogocho, największym slumsie kenijskiej stolicy, dzieci i nastolatki. Inicjatorka projektu po powrocie do Kenii z zagranicy założyła organizację The Art of Music, która oferuje dzieciom ze slumsów darmową naukę gry na instrumentach. Zaczęło się od grupki nastolatków i pożyczonych instrumentów, dziś to 80-osobowa orkiestra, a z lekcji w Korogocho i okolicach korzysta ok. 650 adeptów muzyki. Pod okiem profesjonalistów uczą się klasycznego repertuaru od Bacha po Brahmsa, a także tradycyjnych afrykańskich utworów czy kompozycji filmowych Hansa Zimmera.

Meninas de Sinhá to z kolei muzyczna grupa reprezentująca zainicjowany pod koniec lat 80.w mieście Belo Horizonte ruch, który powstał za sprawą Valdete Cordeiro, aktywistki społecznej pracującej z mieszkańcami biednej dzielnicy AltoVera Cruz. Zdała ona sobie sprawę z tego, jak wiele otaczających ją starszych, ciemnoskórych kobiet, zazwyczaj byłych służących czy pracownic fizycznych, latami boryka się z depresją. Lekarstwem na to okazały się cotygodniowe spotkania. Kobiety połączyły rozmowy o podobnych bolączkach, a wkrótce także wspólny taniec i śpiewanie starych pieśni zwanych cantigas de roda. Muzyka stała się ich głównym środkiem artystycznego wyrazu, bo pozwala wyrzucić dręczący smutek, zamienić go w energię i siłę, obudzić chęć do życia, a nawet je odmienić.

Wspólny występ Meninas de Sinhá oraz Ghetto Classics to prawdziwe międzypokoleniowe spotkanie, które z pewnością zamieni się w niezwykle żywiołowe i energetyczne muzyczne wydarzenie do którego będą mogli przyłączyć się wszyscy mieszkańcy Wrocławia.