FORBIDDEN CINEMA: Teczki Sary i Salima

Kiedy:
niedziela 15.07.2018
Godzina:
17:30
czas trwania:
127 min
Gdzie:
DCF, sala Lwów, Piłsudskiego 64a
Bilety:

10*/15 PLN 

*przedsprzedaż
Kategoria:
BRAVE: forbidden CINEMA
reż. Muayad Alayan, Palestyna/Holandia/Niemcy/Meksyk 2018

Sara (Sivane Kretchner) prowadzi kafejkę w Jerozolimie, Salim (Adeeb Safadi) jest jej dostawcą, przywożącym wypieki z piekarni. Choć oboje pozostają w związkach małżeńskich, czasem po pracy oddają się rozkoszom zmysłowym w furgonetce mężczyzny. Trzymany w tajemnicy układ nie ma wpływu na codzienne życie ani zamożnej Żydówki, ani ubogiego Araba. Do momentu, kiedy nie wyprawią się wspólnie do Betlejem i nie zostaną przyuważeni razem. Nagle niewinny romans stanie się niemalże sprawą wagi państwowej, a za chwile zapomnienia oboje będą musieli zapłacić wysoką cenę. Opowiadające o zakazanym uczuciu Teczki Sary i Salima z historii miłosnej szybko zamieniają się w thriller, ukazujący, jak łatwo to, co prywatne, może stać się polityczne. Palestyńskiemu reżyserowi Muayadowi Alayanowi, choć jest to dopiero jego drugi film, udało się ukazać absurd, a jednocześnie grozę życia we współczesnym Izraelu. Mogą jej doświadczyć ci, którzy odważą się sprzeciwić obowiązującym regułom i podziałom. Film oparto na autentycznych wydarzeniach, którym nadano prawdziwie filmową energię.

Film w języku arabskim, hebrajskim, angielskim z polskimi napisami. 

Po pokazie filmowym 18.07.2018r. o godz. 22:40 odbędzie się spotkanie, podczas którego rozmowę na skype z reżyserem - Muayadem Alayanem poprowadzi Jakub Wydrzyński.

Muayad Alayan - Palestyński reżyser i operator. Jego pierwszy film krótkometrażowy "Lesh Sabreen?" był pokazywany i nagradzany na ponad 60 festiwalach filmowych na całym świecie, w tym na Clermont-Ferrand International Short Film Festival, Aspen Shortfest, Palm Springs International Film Festival, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Dubaju i innych. Ponadto pracował jako wykładowca w kilku instytucjach akademickich w Palestynie.

Jakub Wydrzyński  - kulturoznawca, doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalizujący się w izraelskim kinie, o którym pisał m.in. w tomie „Współczesne kino izraelskie” oraz monumentalnej „Historii kina”.

Inne propozycje tego dnia