Pokaz nagrodzonego filmu konkursu Forbidden Cinema

Kiedy:
sobota 21.07.2018
Godzina:
20:00
Gdzie:
DCF, sala Warszawa, Piłsudskiego 64a
Bilety:

10* / 15 PLN

*przedsprzedaż
Kategoria:
BRAVE: forbidden CINEMA
Konkurs Forbidden Cinema

„Teheran tabu" w reżyserii Aliego Soozandeha został zwycięzcą sekcji konkursowej Forbidden Cinema!

 

Otrzymał najwięcej głosów widzów, zdobywając tym samym główną nagrodę przeglądu – 2500 euro!

 

Projekcja zwycięskiej produkcji oraz gala wręczenia nagrody będzie miała miejsce w sobotę, 21 lipca, o godzinie 20:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

 

Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Alim Soozandehem.

Ali Soozandeh, urodzony w Szirazie w Iranie, studiował sztukę w Teheranie przed emigracją do Niemiec w 1995 roku. Brał udział w wielu projektach filmowych i telewizyjnych jako specjalista ds. animacji. Jego reżyserskim debiutem jest film „Teheran Taboo".

 

 

O FILMIE 

Kto pamięta słynne Persepolis? Pokazywany w ramach Tygodnia Krytyki w Cannes Teheran tabu, podobnie jak głośny film Marjane Satrapi, jest animacją dla dorosłych i stworzony został przez irańskiego twórcę na emigracji. Jego autor, urodzony w Szirazie, ale mieszkający w Niemczech Ali Soozandeh, użył tu techniki zwanej rotoskopią, która pozwala przerysować sylwetki aktorów na animację. Dzięki temu tematy odważnie przekraczające tytułowe tabu zyskują baśniową aurę i uniwersalizują się w opowieści o kilkorgu mieszkańcach Teheranu. Jest wśród nich grający na podziemnych imprezach muzyk Babak, który właśnie wpadł w kłopoty po przygodnym seksie z Donyą. Jest i Pari – starająca się o rozwód matka kilkuletniego chłopca, ale i prostytutka, otoczona opieką korzystającego z jej usług sędziego. Sąsiaduje z nią spodziewające się dziecka młode małżeństwo, także mające swoje sekrety. W końcu, najważniejszym bohaterem jest sam Teheran – z jednej strony wielkomiejski i rozrywkowy, z drugiej, ze względu na wymogi religijnego reżimu, przeżarty hipokryzją, powodującą, że każdy prowadzi tu podwójne życie. I właśnie to, co ukryte – taniec i seks, aborcja i używki – jest tematem tego wstrząsającego filmu.

 

Film w języku farsi z polskimi i angielskimi napisami.