Arkadiusz Wojnarowski | Mały Madagaskar

Kiedy:
sobota 14.07.2018
Godzina:
17:30
Gdzie:
DCF, korytarz przy sali Lalka, Piłsudskiego 64a
Kategoria:
Wydarzenia towarzyszace
wernisaż wystawy fotograficznej poprzedzający otwarcie tegorocznej edycji Brave: forbidden Cinema w Dolnośląskim Centrum Filmowym

Mały Madagaskar
„Wyprawę na Madagaskar zorganizowałem w 2015 roku zarówno w celu dotarcia do wioski Ambinanitelo, założonej jeszcze w XVIII wieku przez Augusta Beniowskiego, jak i realizacji filmu dokumentalnego. W Ambinanitelo w latach 1936-1937 żył pisarz Arkady Fiedler. Chciałem odnaleźć ślady po tych wybitnych polskich osobowościach. Po dwóch tygodniach podróży ze stolicy Antananarywy busikiem, terenówką i łodzią wydrążoną w pniu palisandra, dotarłem do celu. Nie udało mi się natrafić na ślady Polaków. Usłyszałem tylko opowieść o „rytualnej żonie” Fiedlera – Velmody. Odnalazłem tam jednak szczęście. Głównie na twarzach dzieci. Spotkałem malców pilnujących rodzinnych interesów, łowiących ryby, czyszczących ryż czy robiących koszyki. Dziewczynki skakały w gumę, chłopcy grali własnoręcznie zrobioną piłką z trzciny. Trochę lepiej jest w stolicy Antananarywie, gdzie niektóre dzieciaki z okazji narodowego święta stać na lody, puszczenie mydlanych baniek, miskę ulubionej potrawy, a co najważniejsze mają na nogach buty! Czy bieda czyni te dzieciaki nieszczęśliwymi? Nie. Taki jest Mały Madagaskar. Zapraszam do wspólnej podróży po tej fascynującej wyspie i refleksji nad pędem cywilizacji, któremu coraz bardziej, chcąc nie chcąc, ulegamy”.       
Arkadiusz Wojnarowski
 

Arkadiusz Wojnarowski urodzony w 1973 we Wrocławiu. W latach 1982-1990 filmowy aktor dziecięcy ( m.in.: „Jeśli się odnajdziemy”, „Urwisy z Doliny Młynów”, „Janka”). Z wykształcenia prawnik polski i niemiecki (Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i UAM w Poznaniu). Dystrybutor i producent filmowy (PWSFTViT w Łodzi i Sorbonne 1 w Paryżu) m.in. głośnej i nagradzanej rumuńsko-polskiej animacji „Droga na drugą stronę”. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wykładowca produkcji filmowej i TV na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracownik dydaktyczny na Uniwersytecie SWPS gdzie uczy filmu reklamowego, narracji obrazowej i storyboardingu, prawa autorskiego.  Autor książki „Podstawy prawne i finansowe koprodukcji europejskiej” (Wydawnictwo Filmowe PWSFTViT 2009). 
Przygotowuje doktorat o polskim scenariuszu filmowym. Założyciel Fundacji Magellan. Kierownik Artystyczny Grupy Filmowej Silesia.  

Wystawa dostępna będzie do końca przeglądu filmowego tegorocznej edycji Brave: forbidden Cinema.

Inne propozycje tego dnia