Gala Wręczenia Nagrody

15.07.2016, godz. 15:38
fot. Mateusz Bral

Wręczyliśmy nagrodę w Konkursie BRAVE: Forbidden CINEMA!

Najwięcej głosów widzów uzyskał gwatemalski film pt. „Ixcanul” w reżyserii Jayro Bustamante, zdobywając tym samym główną nagrodę przeglądu – 4000 euro.

 

Na Gali Zamknięcia przeglądu filmowego obecna była pani Katarzyna Mikołajczak, Konsul Honorowy Republiki Gwatemali, która odebrała nagrodę w imieniu twórców filmu.

Reżyser filmu, Jayro Bustamante opowiedział, co zrobi z nagrodą Brave: Forbidden CINEMA.

 

 

 

Zdjęcia z Gali w GALERII

 

Ixcanul
reż. Jayro Bustamante, Guatemala, Francja, 2015, 100 min.

Plemię Indian Kakczikel żyje u podnóża wciąż aktywnego wulkanu, roztaczającego na poły magiczną aurę. Tam, na uboczu gwatemalskiego społeczeństwa, Majowie posługują się własnym językiem i kultywują dawne tradycje. Poznajemy je dzięki młodziutkiej Marii, przygotowywanej właśnie do ślubu z bogatym mężczyzną. Do serca przypada jej jednak kto inny. Co zrobi, gdy wybranek czmychnie za granicę, pozostawiając ją brzemienną? Debiut reżyserski Jayro Bustamante wywołał sensację na całym świecie, zdobywając nagrody na festiwalach od Kartageny po Berlinale. Autorowi zależało, by wszystko, co pokaże, zgodne było ze stylem życia ludu Kakczikel, który odkrył przed nim swój świat. Jak mówił: „Historie różnych osób, nie tylko występujących w filmie, ale i poznanych na plantacji kawy mojego dziadka, złożyły się na film, którego sens wyłania się pomału poprzez kontemplację obrazów natury. Bo w Gwatemali to ona wyznacza rytm życia. Staraliśmy się nie zachłysnąć jej urodą, nie tworzyć folderu turystycznego, z pewnych ujęć rezygnowaliśmy właśnie dlatego, że wydawały nam się zbyt rajskie”. Ixcanul pokazuje i ciemną stronę kraju, w którym wciąż pełno jest pogardy, segregacji rasowej, wyzysku – pokłosi kolonializmu.

 

Konkurs Forbidden Cinema to całkowita nowość i najważniejsza sekcja filmowa podczas Brave Festival. Znalazło się w niej 7 wyjątkowych, starannie wyselekcjonowanych dzieł z całego świata – od Gwatemali po Mali. Wszystkie one, niepokazywane w Polsce w szerokiej dystrybucji, wzbudziły sensację na świecie, zdobywały nagrody na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, wywoływały zachwyt i dyskusje.

 

Filmy konkursowe – odważne formalnie lub tematycznie – prezentują różne wymiary wykluczenia, dotykają palących problemów, przekraczają tabu. Jedne zostały stworzone przez artystów-dysydentów, takich jak Rosjanin Oleg Mavromatti (To nie jest kraj dla głupich ludzi), drugie wspierają walkę o swobodę w lokowaniu uczuć, bez względu na plemienne tradycje (Tanna) czy stan zdrowia (Paryż 5:59). Jeszcze inne przybliżają brzmienia zakazane w Iranie (Raving Iran) czy w Mali (Grajmy dopóki nas nie zabiją) albo portretują zakazanych czy raczej „nielegalnych” ludzi – wykluczonych z dzisiejszego świata. Zobaczymy ich choćby w słynnym, nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem w Berlinie Fuocoammare / Ogień na morzu czy dotykającym procederu handlu ludźmi w Gwatemali, poetyckim Ixcanulu.