Brave Festival 2016 - podsumowanie!

22.08.2016, godz. 16:35
fot. Mateusz Bral

Odbyło się 117 wydarzeń

Gościliśmy 87 artystów z Polski, Indii, Palestyny, Syrii, Malezji, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Izreala i Hiszpanii

Uczestniczyło ponad 18 000 widzów
 

Do puszek wolontariuszy zebrano dodatkowo kwotę 8 065,43 złotych, która została przekazana na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Bardzo ważnym elementem tegorocznej edycji Brave Festival był program wydarzeń towarzyszących, które dzięki swojej innowatorskiej formie wyszły poza barierę sceny. Między innymi podczas Żywej Biblioteki, Brave Meetings czy Brave Akademii widzowie mogli spotkać się z artystami i osobami wykluczonymi, wysłuchać ich i zadawać pytania, przełamując tym samym granice i walcząc z uprzedzeniami czy stereotypami.

Wielu wrażeń dostarczyła również tegoroczna odświeżona formuła BRAVE: Forbidden CINEMA, w której to po raz pierwszy w historii festiwalu została zorganizowana sekcja konkursowa. Nagrodę o wysokości 4 000 euro przyznaną przez publiczność otrzymał gwatemalski reżyser Jayro Bustamante za film "Ixcanul". Reżyser kwotę postanowił przeznaczyć na budowę pierwszego studyjnego kina w Gwatemali wyświetlającego filmy autorskie. Pozostałe sekcje, w ramach których zostało zaprezentowanych 40 filmów z całego świata, również cieszyły się bardzo wysoką frekwencją. Tegoroczny BRAVE: Forbidden CINEMA zgromadził łącznie ponad 3600 osób.

Tegoroczna edycja to także wyjątkowe nagrody. Grzegorz Bral, dyrektor artystyczny festiwalu, po raz pierwszy przyznał aż cztery Nagrody Safony w kategoriach: Aktywista (Lea Wyler), Człowiek Mediów (Katarzyna Stoparczyk), Twórca (Jacek Petrycki) i Promotor (Paweł Potoroczyn). To właśnie ci zasłużeni twórcy od lat nieustannie wspierają Brave Festival i bezinteresownie sprawiają, że marginalizowana kultura przebija się do naszej świadomości.

12. Brave Festival poświęcony był grupom podlegającym marginalizacji społecznej rozumianej w bardzo różnorodnych sposób. To właśnie podczas tej edycji niezwykli artyści pokazali, że za pomocą sztuki można odmienić swoje wykluczenie.

Dziękujemy, że byliście z nami!