Nowy

Tanna w wyścigu nieanglojęzycznym!

19.12.2016, godz. 17:07

TANNA, jeden z obrazów prezentowanych w ramach sekcji konkursowej BRAVE: Forbidden CINEMA jest jedną z dziewięciu produkcji na skróconej liście filmów, które będą ubiegać się o nominację do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych.

Nominacje do 89. Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia 2017.

Osiemdziesiąta dziewiąta ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w niedzielę, 26 lutego 2017 w Dolby Theatre® at Hollywood & Highland Center® w Hollywood i będzie transmitowana na żywo w ponad 225 krajach na całym świecie.

TANNA, reż. Bentley Dean, Martin Butler Australia, Vanuatu, 2015, 100 min

Historię przedstawioną w filmie można by odczytywać jako nową wersję Romea i Julii przeniesioną w realia jednej z wysp Oceanii – tytułowej Tanny. Można by, gdyby pod koniec lat 80. XX wieku historia ta nie zdarzyła się naprawdę. Bohaterka filmu, piękna Wawa, w celu zachowania pokoju na wyspie, oddana zostaje sąsiedniemu plemieniu. Dzieje się to jednak wbrew jej woli – z wzajemnością kocha wojownika z własnej osady. Młodzi buntują się przeciw odwiecznym tradycjom i zakazom, przeciwstawiając im własną wielką miłość. Uznani australijscy dokumentaliści, Bentley Dean i Martin Butler, w fabularnym debiucie zachowują dbałość o szczegół, korzystają z aktorów nieprofesjonalnych i naturalnych plenerów. W zachwycającym wizualnie, nasyconym kolorami i erotyką obrazie, który nagrodzony został podczas Tygodnia Krytyki na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji, dzielą się ze światem legendą plemienia Yakel.